Często pojawia się zdanie, że mogę nie mieć rewelacyjnej kuchni, dużego pokoju czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w idealnym stanie. W łazience spędzamy niezwykle mnóstwo swojego czasu, zwłaszcza my, dziewczyny, dlatego to miejsce musi być odpowiedzią na nasze największe oczekiwania. Ma być przestrzeń na każdy drobiazg i także na wymarzoną wannę. Która z pań nie śni o zrobieniu sobie raz na jakiś czas gorącej kąpieli z bąbelkami mając obok siebie lampkę wina? Prawdę mówiąc nawet niewielkie łazienki da się zaaranżować w taki sposób, żeby znalazło się miejsce na to, co tylko chcesz, bywa, że jednak ta wanna się nie zmieści i trzeba zainwestować w prysznic. Jednak i tu można poczarować kupując taki z hydromasażem, albo wbudowanym wodoodpornym radiem.
Tak czy siak aranżacja łazienki jest zajęciem czasochłonnym, ale równocześnie przyjemnym i daje później dużo satysfakcji po wykonanej pracy. Trzeba tym samym nauczyć się paru uniwersalnych zasad, które będą pomocne w ogarnięciu początków, które zapewnią funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet w przypadku gdy jest ono bardzo ciasne.
W aranżacji małej łazienki niezwykle istotne będzie to, żeby zachować potrzebne odległości pomiędzy różnymi elementami wyposażenia. To oznacza, że m. in. przed misą umywalki potrzebujemy około 70cm, a przed muszlą klozetową powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją swobodnego przemieszczania się pomiędzy stojącymi tu sprzętami. Przy mikroskopijnych łazienkach trzeba też zastanowić się nad tym, w którym miejscu postawić pralkę. Może jednak lepiej będzie trzymać ją w kuchni, niż jeśli miałaby nam zagracić miejsce. Jeśli kuchnia to też nie jest dobre miejsce na takie urządzenie, to pralkę postaraj się umieścić w takim miejscu, żeby w stu procentach wykorzystać potencjał przestrzeni na jej wierzchu i poukładać tam podręczne rzeczy czy kosmetyki. Pomyśl też nad pralkami ładowanymi od wierzchu. Fakt faktem niczego na niej nie ustawisz, ale też nie będziesz myśleć o miejscu na otwarcie drzwiczek. Podobny problem jak w kwestii pralki jest z koszem na brudne ubrania, który równie dobrze możemy przenieść do sypialni.
W przypadku ciasnej łazienki będzie całkiem istotne to, żeby ją wizualnie powiększyć, dlatego właśnie dużych przedmiotów jak wanna czy brodzik raczej nie umieszczaj na przeciwko wejścia, bo to optycznie znacznie przestrzeń skurczy, a z kolei okno na przeciwległej ścianie zdecydowanie powiększy wizualnie to miejsce, niestety okna w łazience ciągle należą do rzadkości, jeżeli je posiadasz, to w pełni użyj jego możliwości. Jeśli go nie ma, to uzupełnij tę dziurę dużym lustrem, które dodatkowo satysfakcjonująco oświetlisz. Tak samo będzie w kwestii dobrania kolorów – im ciaśniejsza przestrzeń, tym jaśniejsze barwy, które rozszerzą przynajmniej optycznie niewielką łazienkę.
Nie zapomnij, że perfekcyjnym rozwiązaniem przy niewielkich łazienkach jest rozwiązanie braku zamontowania zwyczajnego prysznica, rozwiązaniem będzie za to wstawienie szyby od podłogi do sufitu, która oddzieli część kąpielową od zwykłej. Miej na uwadze, że szkło i dość jasne kolory dodadzą Twojej łazience nie tylko parę dodatkowych, wizualnych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale także zagwarantują jej lekkość i zgrabność, co przy tak małych przestrzeniach jest wyjątkowo istotne. Nie bój się też eksperymentowania z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!