Bramy do zakładów powinny charakteryzować się głównie wytrzymałością i funkcjonalnością. Decydując się na bramy do warsztatu samochodowego trzeba mieć na względzie to w jaki sposób się otwierają. Najlepiej funkcjonalne będą bramy automatyczne otwierane do góry. Zapewni to więcej miejsca w warsztacie. Bramy segmentowe to takie, które klienci wybierają najczęściej. Materiałem który wykorzystuje się przy ich wytwarzaniu jest profil stalowy ocynkowany, co zapewnia ich trwałość i niezawodność. Dają duże możliwości do aranżacji ponieważ da się je kupić w rozmaitych kompozycjach kolorystycznych i dopasować do elewacji. Bramy segmentowe mogą istnieć także w wersji panoramicznej, co doświetli wnętrze budynku. Dobrym wyjściem dla warsztatu samochodowego może być połączenie profili wykonanych z aluminium z przeszklonymi materiałem plexi szybami. Wszystkie części składowe bramy przemysłowej powinny sprawować się bez zarzutu, dlatego zarówno prowadnice, jak i okucia, czy zawiasy wytworzone zostały ze stali nierdzewnej.
Kluczowym elementem są kwestie bezpieczeństwa. W bramach automatycznych stosowane są rygle, które połączone są z mechanizmem, jednakże mogą działać także bez zasilania. Podstawą jest również odpowiedni zamek. Ponieważ każda brama musi być w niego zaopatrzona. W przypadku zacięcia się automatycznego otwierania bramy, szczególnie w przypadku prowadzenia warsztatu samochodowego należy mieć do niej ciągły dostęp. Najczęściej zamki zabezpiecza się również kodem
.
Oprócz aspektów ochrony przed włamaniem ważne jest również zachowanie BHP. Z tego powodu bramy do warsztatu samochodowego powinny zostać wyposażone w system który zabezpiecza przed niekontrolowanym opadnięciem. Dodatkowo dla bezpieczeństwa stosowane są panele przeciwzgnieceniowe.

W sytuacji awarii automatycznego systemu należy mieć ciągły dostęp do usług serwisowych. Firmy cieszące się uznaniem wśród klientów posiadają zespół pracowników, którzy zajmują się naprawianiem bram zmechanizowanych. Szybkie zlikwidowanie awarii jest sprawą kluczową, szczególnie w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego powodu przed zakupem bramy automatycznej należy zorientować się jakie są warunki serwisowania i długości gwarancji oferowanej przez producenta
.
Bramy segmentowe, rolowane, czy uchylne produkowane są według wymiaru. Dzięki temu brama jest dopasowana idealnie. Panele z których skonstruowana jest brama mogą być również lakierowane, czy też powlekane PCV. Bardzo dobre bramy wykonywane są według restrykcyjnych norm jakościowych, odporności na wiatr, przenikania wody, czy też przepuszczalność powietrza, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania jak również trwałość na długie lata.
W warsztacie samochodowym powinna być zapewniona właściwa temperatura, z tego względu bardzo ważne jest zastosowanie właściwego uszczelnienia bramy. Najbardziej skuteczna i zapobiegająca powstawaniu szczelin jest pianka poliuretanowa i to ją bardzo często się wykorzystuje. Gwarantuje to komfort pracy mechanika, a także istotne jest z punktu widzenia napraw, zwłaszcza w zimie. Wymiana akumulatora powinna odbywać się w końcu w odpowiednich warunkach. Dobrej jakości brama usprawni pracę warsztatu samochodowego i zwiększy mobilność. Warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, tak by wybrać najbardziej odpowiedni produkt, który będzie służył wiele lat.