Domy i mieszkania kojarzą się nam zazwyczaj z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Niestety większość z nas się na nie decyduje, ponieważ mało kto jest w stanie pozwolić sobie na taki zakup za gotówkę. Podstawową takiego kredytu na nieruchomość jest umowa kredytowa podpisywana z bankiem.
Zanim jednak dojdzie do momentu, w którym podpiszemy taki dokument, musimy przejść całą procedurę, z którą związane jest złożenie wniosku o kredyt wraz z odpowiednimi załącznikami w postaci zaświadczeń o zarobkach czy wyciągu z naszego konta bankowego. Kolejno musimy uzyskać pozytywną decyzję, która otworzy nam drzwi do podpisania umowy kredytowej. Gdy już zdecydujemy się na jej podpisanie z wybranym przez nas bankiem z najkorzystniejszą dla nas ofertą, musimy zwrócić uwagę na parę szczegółów związanych z umową.
Najważniejszą kwestią jest to, aby była ona w formie pisemnej, na której znaleźć powinny się podpisy obu stron, czyli podpisy nasze oraz osoby upoważnionej z ramienia banku. Dodatkowo na każdej stronie należy nanieść parafkę obu stron. Ważne jest, aby umowa została przez nas dokładnie przeczytana. Jeśli jakiś zapis w umowie jest dla nas niezrozumiały, powinniśmy poprosić doradcę o jego wyjaśnienie. Z pewnością nie będzie, to żaden wstyd, gdyż nie codziennie podpisujemy tego typu umowy. Wcześniej jednak wzór takiej umowy powinnyśmy otrzymać chociażby mailowo, aby spokojnie móc zapoznać się z jej zapisami i ewentualnie doinformować się w kwestiach nam zupełnie obcych.
Na wstępie umowy powinny zostać określone obie strony, które umowę podpisują i ich wszelkie dane, zawierające imię, nazwisko, pesel, adres w przypadku osób fizycznych oraz nazwę firmy i jej osobowość prawną, adres korespondencyjny oraz z numer z odpowiedniej ewidencji, np. NIP, KRS, REGON itp.
Umowa kredytowa przede wszystkim określa warunki, na jakich zostanie zaciągnięty kredyt hipoteczny. Powinna zostać wskazana kwota kredytu, jego cel oraz czas jego spłaty. Podpisanie takiej umowy wiąże się z obowiązkiem spłaty zaciągniętej kwoty wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. Dodatkowo w umowie powinien zostać przedstawiony harmonogram spłat, gdzie określona zostanie dokładna wysokość raty oraz wskazanie, jaką część stanowi rata odsetkowa, a jaką rata kapitałowa. Dodatkowo w harmonogramie znajduje się dzień spłaty poszczególnych rat, a co ważne jest to dzień, w którym pieniądze powinny znajdować się już na koncie banku, a nie być dopiero wysyłane.
Umowa ponadto określa również wysokość prowizji, jaką należy zapłacić bankowi. Warto zapoznać się z jej wysokością w poszczególnych bankach, żebyśmy później nie byli zdziwieni, że dochodzi dodatkowy koszt. Poza tym w umowie powinny znaleźć się wszelkie prawa i obowiązki klienta oraz banku związane np. z odstąpieniem od umowy czy też z możliwością zawieszenia spłaty kredytu.
Przy zaciąganiu umowy kredytowej nie warto się spieszyć i podejmować pochopnych decyzji. Wszystko należy dokładnie przeczytać i przeanalizować, a wszelkie niewiadome kwestie natychmiast wyjaśnić. Jest to decyzja na prawie całe życie, dlatego warto poświęcić swój czas, by wszystko dopięte było na ostatni guzik.