Nowy dom, nowe wyzwania i możliwości aranżacji wnętrz. Jak zagospodarować przestrzeń, by była przyjazna swoim mieszkańcom, odpowiadała ich gustom i upodobaniom, a jednocześnie sprawiała, że wszystkie domowe wnętrza będą funkcjonalne i oryginalne?

Zanim zacznie się meblowanie poszczególnych pomieszczeń w domu zazwyczaj przegląda się setki stron internetowych poświęconych architekturze i projektowaniu, wertuje czasopisma, które proponują rożne projekty wnętrz. W zależności od gustu i preferencji mieszkańców wybrać można setki, a nawet tysiące wariantów, które sprawią, że stworzone przez właściciela wnętrze mieszkania będzie niepowtarzalne.

Indywidualnego charakteru pokojom, kuchni i łazience dodają jednak nie dizajnerskie nawet meble, a dodatki do domu. Owszem, potrzebujemy pakownych szaf, komód i szafek, stylowych regałów, wygodnych foteli, sof, krzeseł i łóżek. Dopasowanych do stylu stołów i szafek, ale to dodatki sprawią, że w mieszkaniu poczujemy się u siebie. Dopiero ramki ze zdjęciami bliskich, obrazy na ścianach, bibeloty, kolorowe kapy na łóżka, miękkie poduszki, puszyste dywany dodadzą wnętrzu ciepła i swojskości.
Ostatnio sporą popularnością cieszą się mieszkania i domy urządzone w stylu etno. Co zrobić, by taki charakter nadać pokojowi? Na pewno najprościej zakupić poszewki i narzuty z kwiatowymi, ludowymi wzorami. Najczęściej są to kurpiowskie, podhalańskie lub opolskie wzory, które ładnie komponują się z bielonymi meblami. Kolejnym elementem takiego wnętrza są różnej wielkości drewniane skrzynki. Można włożyć do nich drobnostki, użyć ich jako osłonek do kwiatów, a nawet własnoręcznie wykonać meble. Drewniane skrzynki po owocach sprawdzą się w roli dodatkowych siedzisk, zwłaszcza, gdy wyposaży me je w miękkie kolorowe poduchy.

Ciekawym elementem aranżacji pokoju będą cynowe naczynia: wiaderka, kanki na mleko, dzbanki. Poustawiane w rożnych miejscach pokoju i wzbogacone o bukiety polnych lub ogrodowych kwiatów sezonowych sprawią, że salon upodobni się do wiejskiej izby. Oczywiście trzeba zastanowić się nad położeniem drewnianej podłogi. W niektórych wypadkach można posiłkować się odpowiednio dobranymi panelami z drewnopodobnym wzorem. Innym pomieszczeniem, które dobrze współgra ze stylem ludowym jest łazienka. Tu drewniane skrzynki i cynowe naczynia z powodzeniem zastąpią ograne łazienkowe wyposażenie standardowe. W takich wnętrzach jako dodatki do domu sprawdzają się także meble z wikliny: pękate kosze na bieliznę, małe koszyczki na kosmetyki, czy wygodne półki na przybory toaletowe.

Planując łazienkę w stylu etno, warto zastanowić się, czy podłogę pokryć kafelkami imitującymi kamienną posadzkę z łupka lub granitu, czy postawić na wodoszczelne winylowe panele imitujące drewno. Obie propozycje warte są rozważenia. Projekty wnętrz łazienkowych w stylu etno zakładają też drewniane podnóżki, półki czy podkładki pod mydło. Ważnym elementem będą tu kolorowe ręczniki, kwiaty w dzbanach oraz dziergane na szydełku białe zazdrostki lub kremowe firanki. Zaprojektowanie wnętrza w stylu etno wymaga trochę wyobraźni, jednak efekty są oszałamiające.