Chyba trudno wyobrazić sobie miasto bez domów mieszkalnych i innych budynków. Żeby mogło toczyć się normalne życie, potrzeba miejsc, w którym mogłoby się to odbywać. Budownictwo mieszkaniowe oraz przemysłowe to podstawowa działalność wszelkich cywilizacji. Trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia i pracy, zanim zacznie się zamieszkiwać dany obszar i pracować w określony sposób.

Oczywiście nie zawsze było to takie samo budownictwo. Styl i materiały, z jakich są wykonywane domy i inne budynki, zmieniał się na przestrzeni dziejów. Także pod względem geograficznym jest to bardzo zróżnicowana sprawa. Wiele zależy od warunków klimatycznych. Inaczej wygląda budowa domów w klimacie suchym, a inaczej w monsunowym. Istnieją po prostu inne potrzeby, inne zagrożenia. Jest to więc sprawa zależna od czasu i miejsca. Ludzie uczą się przecież ciągle nowych technik, ale nie od razu przekazują je innym. Niektóre zdobycze nauki wolą zatrzymać dla wąskiego grona niż je rozpowszechniać na całym świecie.

Także środki, jakie ludzie poświęcają na budowę domu, są często skrajnie różne. Niektórym wystarczy nieco gliny, by własnymi rękami zrobić lepiankę, a inni muszą wziąć kredyt hipoteczny, a by uzyskać odpowiednie środki na opłacenie ekipy budowlanej i materiałów. Jest to szczególnie częste zjawisko w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie także mieszkania i domy są w wyższym standardzie niż chociażby w krajach Trzeciego Świata. Bogaci inwestorzy często biorą też większe kredyty, bo pozwala im na to wartość nieruchomości i gwarancja stałych, wysokich wpływów na konto.

Budowlanka to bardzo specyficzna dziedzina. Zawsze wiąże się z danym terenem. Inaczej w Polsce budują górale, a inaczej na przykład poznaniacy. Jest to kwestia nie tylko stylu, ale też doboru sposobów łączenia, materiałów preferowanych przez daną grupę i solidności wykonania. Nierzadko mamy uprzedzenia do ekip z danego rejonu kraju, bo usterki w ich wykonaniu się ciągle powtarzają. Nie jest to więc stereotyp, lecz sprawdzalny fakt.

Takich problemów nie mają budowniczy lepianek. Oni zazwyczaj wyrabiają je dla swoich rodzin, co pomaga w solidnym wykonaniu i dostosowaniu ich do aktualnych potrzeb najbliższych. Fakt ten sprawia, że dużo prościej i szybciej wykonują też swoją pracę. Jest to podyktowane posiadaniem wystarczających środków (materiały dostępne w okolicy za darmo), ale też wsparciem rodziny i koniecznością wybudowania schronienia dla niej na czas. To wyjaśnia, dlaczego w krajach o ciepłym klimacie nie ma takich samych problemów z budownictwem, jak w Europie.

Wśród architektów krążą pogłoski, że każdy dom i tak będzie wyglądał inaczej, w stosunku do tego, co było zamysłem samego projektanta. Jest w tym wiele prawdy, bo zarówno inwestorzy, jak i ekipy budowlane lubią wprowadzać swoje drobne zmiany do gotowego już projektu. Często potem autorzy projektu nie mogą się zgodzić na dokonanie odbioru budynku, bo tak dalece odbiega on od tego, co zostało zaprojektowane. Dlatego warto uważać na to i zmiany wprowadzać przed zamknięciem etapu projektu domu.