12 mar Brak komentarzy admin Berkut ,

Codziennie dochodzą do nas wiadomości o znacznym zapyleniu oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Szkodliwy pył stał się nieodłącznym elementem życia w aglomeracjach. Jak powszechnie wiadomo jest on niezwykle szkodliwy oraz może wywołać dużo chorób, począwszy od zapalenia płuc, na nowotworach kończąc. Za taki stan rzeczy odpowiada m. in.: opalanie gospodarstw rodzinnych za pomocą kiepskiej jakości węgla, a także palenie śmieci, jak i odpadów plastikowych. Mimo sankcji pieniężnych orzekanych przez instytucje państwowe nie można zauważyć znacznej poprawy. Nowoczesne piece posiadają już w specjalny filtr, który pozwala na oczyszczanie. Dzięki temu do środowiska wydobywa się mniejsza liczba szkodliwych związków. Jednak w dalszym ciągu mnóstwo osób korzysta ze starego rodzaju pieców oraz paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.
Idealnym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie emisji szkodliwych związków do powietrza może być rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyska ciepło. Stosowana jest przy użyciu rekuperatorów a także kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który jest generowany przez maszynę, która kontroluje nawiew oraz eliminację z danej przestrzeni zanieczyszczeń. A zatem zużyte brudne powietrze jest poddane procesowi oczyszczania, co pozwala również na odzyskanie pewnego procenta energii. Ma to bezpośredni wpływ na pomniejszenie rachunków za energię oraz przyjemniejszą atmosferę w naszym domostwie.
Ostatnimi czasy więcej ludzi zmaga się z alergiami, które mogą powodować nawet powstawanie astmy. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. To także brak roztoczy oraz wirusów. Dzięki tej funkcji nie ma konieczności otwierania latem okien, aby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Szczególnie w sezonie gdy jest mnóstwo uciążliwych owadów to bardzo przemyślane rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które jest przede wszystkim niebezpieczne dla dzieci z uczuleniami.
Odpowiednia wentylacja sprawia, że pranie szybciej jest suche, analogicznie jak podłogi po umyciu. Istnieje również ciekawa opcja rozbudowania instalacji o nadprogramowe funkcje tj.: dogrzewanie, lub też chłodzenie. Należy podkreślić, że budowle, które posiadają rekuperację o wiele łatwiej jest sprzedać, a ich wartość jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej funkcji.
Kiedy ma się w planach budowę domu pasywnego lub energooszczędnego dobrze jest mieć świadomość, że w obu przypadkach konieczne jest uwzględnienie tego rozwiązania. To także oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które bez cienia wątpliwości są ogromną korzyścią w perspektywie długofalowej. Ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to zarazem ochrona środowiska oraz ekologia. Dbanie o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Niezwykle często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić najbogatsi, jednak nie jest to prawdą. Zamontowanie znakomitej jakości urządzeń to nieco mniej niż dwadzieścia tysięcy złotych. Co ważne: już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci ponieważ jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Zamontowanie takiego systemu jest zatem racjonalną inwestycją. Dobrze jest zatem zastanowić się, czy rekuperacja to niepotrzebny luksus, czy też obowiązek względem środowiska czy też otoczenia. Warto sobie zdawać sprawę, że rekuperacja jest niezbędna.