3 lip Brak komentarzy admin Berkut , ,

Własna działka ze średniej wielkości domkiem to marzenie wielu młodych małżeństw. Każdy chce bowiem posiadać swoje miejsce na ziemi, swój azyl, do którego wraca po ciężkim dniu pracy. Jednak nie każdego stać na natychmiastowy zakup działki i budowę domu. W związku z tym, że zarówno działka, jak i dom wymagają ogromnego nakładu pracy i środków finansowych, zakup powinien być niezwykle dokładnie przemyślany i zorganizowany. Podejmując decyzję o budowie domu, większość młodych osób zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu, który umożliwi spłatę większości zobowiązań związanych z zakupem materiału, opłaceniem ekipy budowlanej czy umeblowaniem domu.

Obecnie, istnieje wiele możliwości związanych z formą kredytowania. Banki umożliwiają podjęcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Pierwszy z nich umożliwia otrzymanie od banku określonej sumy gotówki przeznaczonej na zakup lub budowę domu czy mieszkania. Działka również znajduje się w strefie możliwości zakupowych obejmowanych przez kredyt hipoteczny. Kredytobiorca zobowiązany jest w tym przypadku do spłaty kredytu w określonym czasie, zaś rata kredytu płacona jest co miesiąc. Jej wysokość oraz pozostałe warunki spłaty ustalane są pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Gdy rata kredytu nie jest spłacana w terminie, bank może nałożyć na obciążonego odsetki, a w dłuższym okresie czasu- zabrać dom.

Drugi rodzaj kredytu to kredyt gotówkowy. Jest to forma kredytu, która jest najczęściej wykorzystywana przez osoby zaciągające pożyczki bankowe. Rata kredytu w tej formie zobowiązania jest zazwyczaj niższa, ponieważ wartość kredytu jaką można pozyskać z banku jest niższa od wartości pozyskanej w zakresie kredytu hipotecznego. Pieniądze z kredytu gotówkowego można wykorzystać zarówno do zakupu, jak i budowy domu. Również działka czy zakup samochodu, mebli i materiałów budowlanych może zostać sfinansowany z pieniędzy pochodzących z kredytu.
Decydując się na kredyt, niezależnie od tego, którą formę kredytowania wybierzemy, należy dokładnie przeanalizować wielkość zapotrzebowania na dodatkową gotówkę, możliwości spłat, pozycję na rynku pracy oraz własne możliwości finansowe. Takie działanie jest niezbędnym do określenia swojej sytuacji finansowej. Kredyt jest bowiem zobowiązaniem spłacanym przez wiele lat. Dlatego też, warto policzyć czy rata kredytu nie zaburzy naszych innych planów, a jej wysokość będzie akceptowalna przez następne miesiące.

Pomocnymi w ocenie wysokości rat i wielkości zaciągniętego zobowiązania stają się kalkulatory internetowe. Wpisując wysokość własnych zarobków i wielkość kredytu, jaki zamierzamy zaciągnąć w banku, kalkulator wylicza wysokość rat i odsetek. W naszej gestii pozostaje jedynie określenie czy wyliczona rata kredytu nie będzie w stanie zaburzyć naszego budżetu domowego. Podsumowując, podejmując decyzję o kredycie przeznaczonym na zakup działki czy budowę domu, należy przeanalizować wszelkie za i przeciw, by wybrać taką opcję kredytowania, która nie zrujnuje naszego budżetu, a będzie jedynie dodatkowym zastrzykiem gotówki.