12 mar Brak komentarzy admin Berkut , ,

Każdy kto myśli nad budową domu, w pierwszej kolejności musi wybrać jego projekt. Jest to kwestia dosyć skomplikowana. Dobrze jest w tym przypadku zwrócić uwagę na szereg różnorodnych czynników, takich jak kubatura budynku, rozkład pomieszczeń, funkcjonalność budynku, jak również rozwiązania sprzyjające ekologii. Generalnie, na rynku można wyróżnić dwa trendy. Pierwszy z nich to kupno gotowego projektu. dostępnych jest całe spektrum gotowych projektów, także nie powinno być najmniejszego problemu z wyborem najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania. Druga możliwość, to zamówienie u architekta indywidualnego projektu budynku. Które z rozwiązań jest lepsze?

Gotowy projekt domu

Jeżeli chodzi o dokonanie wyboru gotowego projektu domu, to rozwiązanie to posiada szereg zalet. Wśród nich, na pierwszym miejscu znajduje się cena. Koszty dokonania zakupu gotowego projektu domu są zdecydowanie mniejsze niż jego stworzenie od początku przez biuro architektoniczne. Jako drugą zaletę wymienić trzeba również szybkość takiego rozwiązania. Owszem, należy poświęcić trochę czasu na to, aby wyszukać ten wymarzony projekt, jednak kiedy już się go odnajdzie wśród setek ofert, to po opłaceniu ma się gotowy wzorzec, na podstawie którego można rozpocząć budowę. Na trzecim miejscu znajduje się się brak dodatkowych formalności. Nic więcej nie trzeba robić – wszystko jest już gotowe. trzeba pamiętać o tym, iż do gotowego projektu budynku można wprowadzać także drobne korekty, co jest szczególnie ważne w takiej sytuacji, gdy projekt konkretnego domu jest nie w stu procentach satysfakcjonujący.

Indywidualny projekt budynku

Tworzenie od podstaw projektu domu to wyzwanie dla osób bardzo wymagających, które mają w głowie jasno nakreślony plan na to, jak ma prezentować się ich wymarzony dom. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję o zleceniu stworzenia takiego projektu, warto zyskać pewność, czy na pewno na rynku da się znaleźć gotowego rozwiązania. Dobrze jest to zrobić choćby z uwagi na aspekt finansowy – wykonywanie projektu od początku może być kilkukrotnie bardziej kosztowne niż zakup gotowca. To rozwiązanie jednak ma także swoje pozytywne aspekty. Przyszły właściciel domu jednorodzinnego może zgłaszać architektowi swoje wizje wykonania planu, które z pewnością będą uwzględnione w ostatecznym projekcie. Warto jednakże uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to proces krótki, zwłaszcza jeżeli projekt ma uwzględniać niestandardowe rozwiązania.

Czynniki które warto uwzględnić przy wyborze projektu domu?

Rozważając budowę domu jednorodzinnego, należy przede wszystkim wiedzieć jaki ma być jego kubatura. Zupełnie odmienne wymagania mają duże rodziny, w przypadku których powierzchnia budynku musi być na tyle duża, aby zmieścić wszystkich domowników, a zupełnie odmienna powierzchnia będzie potrzebna w przypadku starszego małżeństwa, któremu do szczęścia wystarczy mały domek. Warto mieć na względzie to, że im większa powierzchnia budynku, tym większe koszty powiązane z jego ogrzewaniem w przyszłości. Warto decydować się na takie rozwiązania, które nie zrujnują domowego budżetu. Kluczowe jest również wzięcie pod uwagę potrzeb każdego z domowników. Jeżeli któryś z domowników ma poważne kłopoty z poruszaniem się, to zdecydowanie należy zainwestować w budynek parterowy, który nie będzie posiadał jakichkolwiek barier architektonicznych. Innymi czynnikami, które dobrze jest zawczasu przemyśleć są między innymi: usytuowanie garażu, ilość łazienek, a także wielkość pomieszczeń gospodarczych.