W bardzo wielu nowych domach pewnym standardem jest montaż kolektorów słonecznych, których funkcją jest ocieplenie wody i takim sposobem zaoszczędzenie na poborze energii elektrycznej. Jest to stosunkowo młoda moda i oczywiście, można także montować to urządzenie na starszych budynkach, co wbrew pozorom nie wymaga ogromnych przeróbek. Nie jest również istotne zakładanie ich na szczytach domu, są dostępne różne inne pomysły. Przedstawimy Wam poniżej parę sposobów, które z pewnością pomogą Wam ustalić decyzję o tym, czy tego typu instalacje są godne zachodu.

Przez jaki czas w ciągu roku będę korzystać z tego urządzenia?
To pytanie w większości przypadków zadawana na starcie i służące do błyskawicznej kalkulacji opłacalności danej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, żeby zapewnić nam około 70% zapotrzebowania na gorącą wodę i zazwyczaj korzysta się z tego przez miesiące od kwietnia do października, czyli przez połowę miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to wiele czasu, jednak w rzeczywistości pozwala naprawdę nieźle zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która nie jest tania.
Solary trzeba zainstalować w taki sposób, by padało na nie światło słoneczne przez co najmniej sześć godzin w ciągu dnia. W Polsce doskonały czas naświetlania to czas od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce świeci najsilniej. Dlatego niezwykle istotne jest umieszczenie go po właściwej stronie domu, czyli południowej, bądź też na skarpie czy także ścianie domu – ale dotyczy to jedynie tych, które działają w porze zimowej. Istnieją też panele instalowane na dachu, ale są one bardzo ciężkie i nie każda konstrukcja udźwignie taki ciężar.
Muszą również być zainstalowane pod właściwym kątem, by zagwarantować właściwą pochłanialność promieni słonecznych, są dostępne również kolektory ruchome, które dopasowują swój kąt w zależności od stopnia padania promieni słonecznych.
Ważne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do kolektorów, ponieważ mogą podlegać one zniszczeniu, uszkodzeniu czy zabrudzeniu i w razie potrzeby konserwacji należy utrzymać do nich dojście grupie specjalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?
Za wszystkie konieczne elementy tego urządzenia wraz z instalacją zapłacimy około 15 tysięcy złotych. Faktem jest, że wiele miast i wsi oferuje dotacje tego projektu, tak więc może się okazać, że bardzo nam się to opłaci, a w przyszłości realnie na tym zarobimy. Jednak gdybyście takiego dofinansowania nie mieli możliwości otrzymać, to i tak warto zdecydować się na tę instalację, bo taka kwota jest relatywnie niska, w zestawieniu z tym, co jesteście w stanie zapłacić za tradycyjne ocieplanie wody przy wsparciu energii elektrycznej.

Co wybrać, żeby było najkorzystniej?
Można wymienić dwa typy kolektorów: powietrzne lub cieczowe. Do ogrzewania wody będzie Wam potrzebny ten drugi rodzaj. Ociepla on bezpośrednio wodę, która następnie pójdzie do naszego kranu, albo przemieni się w rewelacyjne ogrzewanie podłogowe. Zanim się coś kupi należy zapoznać się z wydajnością takiego sprzętu, trzeba zwrócić uwagę jaka jest przewidywana ilość otrzymanej w ten sposób energii i przeliczyć tę wartość na kilowatogodziny. To w jakimś stopniu da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.