12 mar Brak komentarzy admin Berkut , ,

Ogromna ilość osób ogrzewa swój dom węglem Jest to dosyć niedroga metoda grzewcza, która niestety jest bardzo niezdrowa dla środowiska i zdrowia. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w nie małej mierze powoduje powstanie smogu, który może powodować wiele chorób, bądź przyczynić się do ich powstania. Przez coraz gorszy stan powietrza, coraz więcej ludzi cierpi na astmę, lub inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Wzrasta również ilość osób zapadających na nowotwory o złośliwym przebiegu.

Na ogrzewanie za pomocą gazu nie każdy jest w stanie sobie pozwolić, z uwagi na to, że cena gazu ciągle rośnie, ponadto generuje to konieczność zamontowania instalacji gazowej, a nie w każdym miejscu jest to możliwe. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która pozwala na ogrzanie zarówno budynku mieszkalnego, jak i wody w pełni ekologicznie. Energia otrzymywana ze słońca, gleby i wody sprawia, że nie ponosi się dodatkowych kosztów ogrzewania. Jednakże negatywnym aspektem tego typu wyjścia jest wyjątkowo wysoka cena, która może nawet znajdować się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zatem rozwiązanie to wybiorą wyłącznie osoby o zasobnym portfelu
.
Obecnie rośnie ilość osób, które wybiera ogrzewanie pelletem. Ta moda wyszła od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten materiał. To nic innego, jak małe wiórki i resztki odpadów drzewnych, czyli po prostu trocin. Te naturalne składniki powodują mniejszą ilość spalin, ale nie są ich całkowicie pozbawione. W trakcie ich spalania również wytwarza się popiół, który może być wykorzystany jako bardzo dobrej jakości środek do nawozu. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, jak również 20 kg, z tego powodu jest o łatwy w transporcie, jak i nie jest kłopotliwy podczas przechowywania w domu. Bez wątpienia jego dodatnim aspektem jest czystość. Podczas spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i kotłowni i nie jest konieczne częste porządkowanie. To bardzo dobra opcja, dla zapracowanych. Pellet jest również zalecany, jako ogrzewanie dla ludzi cierpiących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, trzeba wymienić piec. Do tego rozwiązania dedykowane są specjalne kotły na pellet. Umożliwiają one spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet może być różnej wielkości, dzięki temu zmieści się nawet w bardzo niewielkich kotłowniach. Obecnie na rynku występuje ogromny wybór pieców, jakie posiadają rozmaite funkcje.

Wykorzystanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niewykonalne w przypadku pieców na węgiel. Wybierając taką metodę ogrzewania trzeba przede wszystkim kupić pellet bardzo wysokiej jakości, czyli taki, który posiada niską wilgotność. Nie może ona być większa niż 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Dobrej jakości pellet jest bardziej wydajny dzięki czemu da się korzystać z niego o wiele dłużej. Dobrze jest inwestować w materiał wysokiej jakości.

Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A wydane pieniądze powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie budynku pelletem, jest bardzo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy polecają tę metodę grzewczą i zachęcają osoby wahające się, aby z niej skorzystały.