Wybór odpowiedniej podłogi jest niezwykle istotny. Powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na wygląd jak i trwałość materiałów, gdyż ma ona nam posłużyć na wiele lat. Jeszcze dekadę temu w domach królowały dywany. Obecnie odchodzi się od tego trendu, dlatego większą uwagę przywiązuje się do odpowiedniego rodzaju podłogi, która jest bardziej eksponowana. Nie bez znaczenia jest też cena. Podłoga powinna doskonale się prezentować, ale również być niezwykle funkcjonalna.
W domach, w których są małe dzieci sprawdzi się podłoga żywiczna, która jest niezwykle trwała. Nie jest także śliska, co zapobiega wypadkom. Małe dzieci bardzo często brudzą podłogę, dlatego istotne jest by na jej powierzchni nie tworzyły się szybko ślady ani zacieki. Nawet w przypadku wylania kolorowego soczku nie pozostaną plamy, których nie będzie można usunąć. Dla osób które cenią elegancję oraz luksus świetnym wyborem jest gres szkliwiony. Może mieć wysoki połysk, jak i być matowy. Idealnie komponuje się z meblami nabłyszczanymi i podkreśla nowoczesny charakter wnętrza. Idealnie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Nawet w przypadku częstego ogrzewania płytki się nie niszczą oraz nie ulegają rozwarstwieniu. Dodatkowo są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nawet jeśli ciężki przedmiot na nie spadnie, powstają jedynie mikrouszkodzenia, które nie są widoczne gołym okiem. Gres daje także duże możliwości aranżacyjne. Dostępny jest w wielu wzorach i kolorach, dzięki temu można efektowne mozaiki z kilku kolorów gresu. Jednak jego dużą wadą jest konieczność wykonania dylatacji, w przypadku dużych pomieszczeń.

Zanim położymy odpowiednią podłogę, musimy zadbać o równą posadzkę. Istnieje wiele możliwości, które sprawią, że będzie ona również doskonale się prezentować. Posadzka może być ostatnią warstwą na którą będzie układana wybrana przez nas podłoga. Wtedy powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców, którzy dokonają jej wylewki oraz wypoziomowania. Istnieje również możliwość zakupu posadzki samopoziomującej. Jednak wiąże się to ze zdecydowanie większymi kosztami. Obecnie coraz więcej osób wybiera posadzki, które mają charakter dekoracyjny. Tutaj jest wiele możliwości. Ciekawym rozwiązaniem są posadzki bezspoinowe, które wykonane są z zaprawy cementowej. Tworzą one podłogi, które idealnie pasują do industrialnego stylu. Bardzo polecane są również posadzki mozaikowe, które tworzą drobne elementy kamienne. Są one na ogół wielobarwne i tworzą coś na kształt mozaiki. Sprawdzą się dla osób które preferują niebanalne rozwiązania i oryginalność. Do hal i magazynów idealnie sprawdzają się przemysłowe, które są niezwykle trwałe. Taka posadzka musi wytrzymać wiele obciążeń. Jest ona odporna na ścieranie mechaniczne. Może być wykonana zarówno w wersji gładkiej jak i antypoślizgowej, co zapewnia swoiste bezpieczeństwo. Tego typu posadzka wykonana jest na ogół z betonu bądź żelbetonu, który zapewnia jej trwałość i odporność na długie lata. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.