Przeszukujesz Internet w poszukiwaniu najlepszego projektu dla własnego nowego lokum? Byłeś już na setkach stron, lecz nadal nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Wyobraź sobie, że nie jesteś w tym osamotniony i że całe mnóstwo ludzi boryka się z tym samym dylematem. Dlaczego tak bywa? Bo przecież jeśli już wybierzemy opcję: prywatny dom, to chcielibyśmy, by stał się on przejrzysty, funkcjonalny, ładny i niedrogi. Wszystkich tych cech mieć nie będzie, ale chociaż na etapie tworzenia projektu jesteś w stanie zrobić każdą rzecz, żeby zmierzać ideału. Czy zdecydować się na gotowy projekt, a może lepiej pójść do architekta, który stworzy dom tylko dla Ciebie i weźmie pod uwagę wszystkie Twoje pomysły, biorąc przy tym pod uwagę takie rzeczy jak nawet wygląd i kształt parceli, wymagania jeżeli idzie o przestrzeń mieszkalną w Twojej miejscowości i dodatkowo parę innych zagadnień, które nawet nie przyjdą Ci na myśl, a długo pracujący w zawodzie architekt na pewno będzie o tym pamiętał.
Masz szkic pomysłu w głowie? Nie zwlekaj – wybierz się po prywatny projekt domu i nie kupuj gotowca. Rzecz jasna do tego musisz mieć znaczniejszy budżet, ale mając na uwadze to, że i tak zapewne powinieneś skorzystać z kredytu a dodatkowo pragniesz posiadać własny, wymarzony dom nie zwlekaj ani chwili. W przyszłości te kilkanaście tysięcy będziesz mógł zaoszczędzić dzięki odpowiedniemu wyborowi materiałów budowlanych czy planowi domu takiemu, który wykorzysta potencjał terenu.
Przy takiej inwestycji pamiętaj o paru podstawowych sprawach, które z pewnością ułatwią Ci życie w nowym domu.
1. Nigdy nie planuj jadalni i salonu daleko od kuchni. Wręcz przeciwnie. Nie zapomnij, że mając kogokolwiek będziesz zmuszony do kursowania tam i z powrotem. Bardzo złym pomysłem jest, by te dwa pomieszczenia znajdowały się na dwóch różnych końcach.
2. Odseparuj część gdzie śpisz od tej, gdzie przebywasz w ciągu dnia. To nie tylko zasada, której dobrze by było się trzymać w przypadku domu pełnego przyjezdnych – po co mają oni spoglądać do Twojej prywatnej sypialni? Poza tym dobrze jest zwyczajnie oddzielić w jakiś sposób strefę wypoczynku od strefy codziennej czy strefy gdzie pracujesz. Wchodząc do tej części – w ostatnim czasie pojawiła się moda na sypialnie na piętrze, a przestrzeń codzienną na parterze – będziesz wkraczać fizycznie w drugi świat. Twój relaks mógłby być dzięki temu pełniejszy. Także istnieje mniejsze ryzyko, że woń jedzenia podczas gotowania w kuchni dotrą do takiego miejsca.
3. Pomyśl o zapasowej łazience. Nawet nie musi to być duża łazienka z prysznicem. Chodzi o to, że gdy do domu przychodzą goście na pewno będą oni chcieli z takiego miejsca skorzystać – pomóż im w tym, nie prowadząc przez wszystkie piętra Twojego mieszkania.
4. Miejsce na Twój samochód. Praktycznie każdy ma samochód albo czasem nawet dwa, albo choćby jakiś jednoślad: rower, motor, skuter. Nie tylko należałoby posiadać na nie miejsce, ale dodatkowo pomyśleć nad odpowiednim przejściem z garażu do domu – jeśli wykonasz je bezpośrednio, w zimie będzie Ci przyjemniej, a nad garażem koniecznie wolną przestrzeń zagospodaruj na bibliotekę, gabinet czy składzik. Na początku tego miejsca być może nie będziesz cenić, ale z biegiem czasu i wraz z ilością rzeczy, będziesz przeszczęśliwy, że takie miejsce powstało w Twoim domu.