12 mar Brak komentarzy admin Berkut , ,

Od kilku lat podnosząca się świadomość społeczeństwa dotycząca tematyki ekologicznej przynosi taki skutek, że polskie społeczeństwo coraz chętniej wykorzystuje proekologiczne techniki w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie ma co ukrywać, iż największą kreatywność w tym aspekcie posiadają właściciele zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które zamieszkują na terenie miast niestety muszą się dopasować do istniejących tam standardów. Prąd pozyskiwany jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno biorąc pod uwagę względy formalne jak i techniczne trudno jest sobie wyobrazić, aby ktoś zainstalował w bloku panele słoneczne na balkonie. Jednak postęp techniczny idzie cały czas do przodu, ie da się zatem wykluczyć, iż za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, i takie rozwiązania będą powszechne. Czym jest ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych i kto ma możliwość z niego korzystać?

Co to jest solarne pozyskiwanie ciepła?

Ogrzewanie solarne jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Co trzeba zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie ze słońca. Oczywiście, trzeba zapłacić za rozwiązania technologiczne umożliwiające przetwarzanie promieni słonecznych w energię do ogrzewania wody. Jednakże warto pamiętać, że jest to inwestycja jednorazowa, która przy korzystnych warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Wykorzystując kolektory słoneczne można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, jaka znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być również wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad montażem kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie da się ukryć iż rozwiązanie to ma wyłącznie profity

Z jakich powodów warto korzystać z ogrzewania przy pomocy paneli słonecznych

Powodów ze względu na które należy rozważyć korzystanie z ogrzewania przy pomocy kolektorów słonecznych istnieje przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności zaznaczyć trzeba kwestię finansową. Co prawda, pełne nasłonecznienie w naszym kraju występuje zaledwie przez parę miesięcy w roku – biorąc to pod uwagę ogrzewanie solarne nie może stać się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie oznacza, że inwestycja ta jest nieopłacalna. Wręcz przeciwnie – w miesiącach o dużym nasłonecznieniu, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania można zredukować aż do 80% montując panele słoneczne. Warto także zaznaczyć, że w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może być dzięki panelom słonecznym zaspokojone w całości. Oczywiście pod warunkiem doskonałego nasłonecznienia okolicy. Aspekt pieniężny to tylko jedna z korzyści systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Zastosowanie z ekologicznych metod pozyskiwania energii cieplnej umożliwia ogromną redukcję zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery. Każda osoba musi odpowiedzialnie podchodzić do kwestii metod pozyskiwania energii, dzięki temu przyszłe pokolenia będą mogły żyć w środowisku pozbawionym zanieczyszczeń.