12 Mar Brak komentarzy admin Berkut , ,

Budowanie domu, to wieloaspektowe logistycznie przedsięwzięcie. Wskutek tego należy znaleźć rzetelną firmę, zajmującą się stawianiem budynków od podstaw. Najlepiej by zajmowała się wszelakimi pracami od momentu fundamentowania, poprzez postawienie budynku w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w rzeczywisty sposób zminimalizować koszty, jakie jednakże nie należą do najmniejszych.
Każda jedna ekipa budowlana przeprowadza po pierwsze kosztorys. Od niego wszystko się zapoczątkowuje. Jest on jednakże przybliżony, bo aczkolwiek firma stara się dotrzymać ustaleń, to jednak zawsze mogą wystąpić w pełni nieoczekiwane kwestie, które spowodują podwyższenie pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na cenę, jest technologia budowlana. Znacznie tańsze od tradycyjnych murowanych budynków i cieszące się ogromną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, budowany jest szkielet budynku, który zrobiony jest z drewna. Istotny jest każdy odstęp drzewianych słupków, które scalane są za pomocą dwóch oczepów, które łączą także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja zostaje ocieplona, najczęściej wełną mineralną. W następnym etapie od wewnątrz układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. rozmieszcza się następującą powłokę ocieplenia i kładzie się tynk służący do ozdoby.
Bardzo dużo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Budowa domów w tej technologii rzeczywiście jest nawet kilka razy tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z niewiedzą albo złymi doświadczeniami z niechlujnymi fachowcami. Przy budowie budynku tego typu, z pewnością nie można oszczędzać na materiale. Jedynie najlepszej jakości drewno zagwarantuje, że dom będzie miał porządną konstrukcję. Niezmiernie kluczowa jest również odpowiednia izolacja ścian na zewnątrz budynku, aby nie dogrzewał się w lecie, a w zimie błyskawicznie nie wychładzał.
Niewątpliwą zaletą tej technologii jest krótki czas stawania domu. Nawet w trzy miesiące może pojawić się dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się zaniżonym budżetem i chce się postawić wymarzony dom, będzie to właściwy wybór.
Konstrukcja domów murowanych jest cały czas najbardziej popularna w Polsce. Częsty dylemat stanowi jednak nagrzewanie budynku, które pochłania niemałe koszta. Bardzo dużo osób decyduje się na systemy solarne, jakie wiąże się z stereotypowym ogrzewaniem. Jeśli jednak buduje się budynek od podstaw, warto porządnie zaciekawić się domami pasywnymi, które są najbardziej oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowa wymaga nadzorowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Żeby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich budynkach w pobliżu kolektorów słonecznych, stosuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni ekologiczny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii z dziedziny budowlanki zależny jest od preferencji i zasobności portfela. Ze względu na narastające ceny energii szuka się różnorodnych możliwości w technologiach budowlanych, które w odpowiedni sposób wykorzystane mogą wywrzeć wpływ na jej zużycie i komfort zamieszkiwania w jak najkorzystniejszych warunkach.